Home > Sample essays > The Role of Technology in Information and Communication in Education

Essay: The Role of Technology in Information and Communication in Education

Essay details and download:

  • Subject area(s): Sample essays
  • Reading time: 6 minutes
  • Price: Free download
  • Published: 1 April 2019*
  • Last Modified: 23 July 2024
  • File format: Text
  • Words: 1,893 (approx)
  • Number of pages: 8 (approx)

Text preview of this essay:

This page of the essay has 1,893 words.



Fig. 4 Formarea anotimpurilor1

Fig. 5 Simularea rotirii pământului în jurul soarelui2

Fig. 6 Echinocţiul de primăvară3

Fig. 7 Solstiţiul de iarnă4

2. Tehnologia informaţiei şi comunicaţiilor (TIC)

“Tehnicile Informaţionale şi de Comunicare reprezinta un set de instrumente şi resurse tehnologice digitale folosite pentru comunicare, creare, transmitere, stocare şi gestionare a informaţiei.

Tehnologiile sunt bazate pe calculatoare, echipamente periferice digitale, transmiterea datelor pe bandă largă, Internet.”5

Tendinţele penetrării Internetului/conectivitatea broadband

Fig 8 Viteza medie de conectare Internet pe ţâri Trim 3-lea 2016 6

Utilizarea noilor tehnologii  ale informării şi comunicării în CDI se bazează pe creşterea competenţelor în căutarea şi găsirea informaţiilor şi consecutiv, trecerea la realizarea de documente suport pentru lecţii prin utilizarea  aplicaţiilor MS Office, adică crearea de documente (Word), calcul tabelar (Excel) şi realizarea de prezentări (Power Point).

Deci, elevii nu se rezumă doar la căutarea informaţiei dorite şi utilizarea ei în efectuarea temelor sau dezvoltarea unor proiecte pe teme date, ci aplică noile tehnologii, devenind utilizatori ai noilor tehnologii şi creatori de materiale documentare. Potenţialul TIC încurajează inovarea în abordarea informării şi învăţării şi devine, astfel, o soluţie esenţială pentru problemele mediului tradiţional de educaţie.

Tehnologia informării şi documentarii moderne prezintă un mare grad de interactivitate şi dă posibilitatea transpunerii informaţiei pe cât mai multe suporturi media (text, sunet, imagine )

2.1. Utilitatea folosirii TIC în CDI

Poate oferi resurse altfel inaccesibile

Materialele pot fi reutilizate

Înseamnă flexibilitate – timp

Face învăţarea mai mobilă

Oferă instrumente de evaluare și de autoevaluare

Poate creşte calitatea evaluării (rapoarte)

Poate contribui la creşterea autonomiei elevului în învăţare

2.2 Cum utilizam TIC în CDI?

Ca mediu de comunicare

Ca mediu de colaborare

Ca mijloc de regăsire a informaţiilor

Ca unealta de procesare şi producţie

Ca simulator pentru experimente

Drept cadru de lucru pentru controlarea procesului de învăţământ

Poate oferi feedback la experimente

Ca forum de comunicare pentru schimbul de idei şi experiente

Ca mijloc de a pune în comun materiale didactice

2.3.Exemple de proiecte specifice CDI care utilizează TIC

Organizarea unui proiect ştiinţific care sa aibă ca temă Bateria și acumulatorii

Proiectul se adresează elevilor de clasa a X-a de liceu .

Elevii vor fi organizaţi în grupe şi vor trata istoria bateriilor, oamenii de ştiinţă (fizicieni şi chimişti) care şi-au adus contribuţia la descoperirea bateriei, simbolizare, denumire, principii de funcţionare, reacţii chimice, clasificare. La final, fiecare echipă va prezenta materialul realizat în faţa profesorilor şi a colegilor.

Pentru realizarea proiectului elevii vor fi susţinuţi şi sfătuiţi de profesori de fizică, de chimie şi de

profesorul documentarist.

Elevii se vor documenta din cărţi de specialitate şi enciclopedii dar şi de pe site-uri de specialitate recomandate de profesorul documentarist.

Profesorul documentarist pune la dispoziţia profesorilor și elevilor materiale documentare ca: enciclopedii, atlasuri, site-uri de specialitate, dar ăi tutoriale care îi ghidează pe elevi în realizarea prezentării în Power Point.

3. Utilitatea INTERNETULUI în CDI

3.1 Definire. Concepte

 Internetul este o bază de date  imensă de informaţie la care oricine are acces nelimitat şi necenzurat. Rapiditatea cu care poate fi accesată informaţia pe internet este fantastică, practic…la un clik distanţă!   Web-ul (World Wide Web sau WWW – pânza de păianjen mondială) este unul dintre cele mai interesante servicii oferite de reţeaua Internet, fiind instrumentul care a revoluţionat accesul la Internet.

“Sursele de informare și instrumentele de căutare a informaţiei pe World Wide Web (WWW), sunt:

– directoarele dintr-o colecţie generală de resurse pe Internet şi WWW, aranjate în funcţie de subiect

– motoare de căutare – sunt instrumente de căutare în funcţie de subiect

– instrumente de metacautare – permit accesul la bazele de date ale mai multor motoare de căutare

– bibliotecile virtuale – directoare sau cataloage de subiecte ce conţin resurse Web selectate

– baze de date specializate – conţin colecţii cuprinzătoare de hiperlink-uri pentru un anumit domeniu “7  

Internetul face ca învăţarea sa fie mai flexibilă şi atractivă, mai adaptată nevoilor de informare a elevilor, aceştia dispunând de mai multă autonomie, ajutându-i să-şi stabilească propriile priorităţi în învăţare fără constrângeri de timp și de ritm.

„Învăţarea într-un mediu virtual se bazează pe teoriile învăţării autodirijate şi cooperative”8   

Învăţarea bazata pe experimente, pe rezolvarea de probleme, pe realizarea proiectelor antrenează elevii sa lucreze în echipe şi sa colaboreze în căutarea informaţiilor utile.

„Elevii trebuie să fie deprinşi să scrie, adică să comunice nu doar verbal, ci şi în scris, prin poştă electronică ori cu ajutorul blogului, prin programele de mesagerie instant sau chat”9

Multitudinea de activităţi ce se pot desfăşura în cadrul CDI – proiecte ştiinţifice, proiecte culturale, animaţii culturale, dezbateri, sau doar căutarea de informaţii pentru efectuarea temelor, determina elevul să acceseze internetul

Problema care se ridică este aceea că, internetul fiind o sursa imensă şi necenzurată de informaţie, informaţia accesată de elevi trebuie selectată cu mare grijă.

Pentru aceasta profesorul documentarist are un rol important în selectarea site-urilor, soft-urilor educationale, şi a bazelor de date puse la dispoziţia elevilor.

„Competentele e-profesorului se diversifică, ele fiind de ordin tehnic sau competenţe mediatice, competenţe didactice, metodice şi competenţe specifice domeniului de învăţământ predat „10

Uşurinţa cu care se poate accesa informaţia pe internet trebuie să atenţioneze si să-i pună în gardă pe profesori:

“Abundenţa de resurse uşor accesibile prin Internet impune reflecţia asupra rolurilor noastre ca educatori (În ce fel putem ajuta elevii?)

Oamenii se aşteaptă să poată munci sau învăţa oricând şi oriunde doresc

Lumea muncii devine din ce în ce mai mult bazată pe colaborare

Tehnologiile folosite astăzi sunt din ce în ce mai mult clould-based”11

Provocările sunt majore şi se cere o evaluare corectă a informațiilor puse la dispoziţia elevilor:

“Adoptarea unor standarde adecvate de evaluare pentru noile produse/rezultate ale învăţării (bloguri, materiale multimedia, lucrări ştiinţifice, prezentări colaborative etc.)

Presiunile economice și noile modele educaționale impun instituţiilor educaţionale căutarea unor soluţii creative

Proliferarea rapidă a informaţiilor, a softurilor, a aplicaţiilor”12

3.2 Instrumente de exploatare eficientă a internetului  

Profesorul documentarist pune la dispoziţia elevilor instrumentele prin care aceştia pot exploata eficient internetul – motoare de căutare, sau modalităţi de comunicare rapida,prin:   

a. Instrumente de comunicare sincronă individuală sau în grup – cele mai cunoscute sunt:  Skype, Google Talk, YahooMessenger, sisteme specializate pentru videodifuzare şi videoconferinţe

b. Instrumente de comunicare asincronă – cele mai des utilizate sunt: email, forumuri, bloguri, grupuri de discuţii, RSS, spații de depozitare pentru imagini, texte şi video (Slideshare, Google albums, YouTube etc)

În CDI elevii vor învăţa sa acceseze şi să utilizeze:   

sait-uri utile – conţin informaţii de calitate pentru întocmirea bibliografiilor sau efectuarea temelor – bookmarking – pentru salvarea link-urilor şi regăsirea rapidă a informaţiei

linii temporale – create pe site-ul CDI, conţin toate datele găsite

bloguri – cu informaţii utile atât profesorilor la ore, dar si elevilor pentru realizarea temelor – forumuri de discuţii -oferă posibilitatea de interacţionare, discuţii şi schimb de experienţă cu ceilalţi utilizatori fără a fi necesar ca aceştia să fie conectaţi sau să se afle în acelaşi timp şi în acelaşi loc.

chat-ul oferă posibilitatea de a discuta cu oricine se află conectat la reţea ȋn acelaşi timp, şi care foloseşte acelaşi program. Este similar cu o conversaţie telefonică, folosind, ȋnsă, tastatura.

video conferinţe –pentru comunicarea prin intermediul camerei web la distanţă E-mailul – posta electronică, face conexiunea între două sau mai multe persoane care au o adresă de e-mail

“Wiki-uri – sunt reprezentate prin colecţii de pagini Web proiectat pentru a permite oricui accesul liber pentru a adaugă sau schimba conţinutul, utilizând un limbaj de marcare simplificat.

Reţele sociale (social networks). – este un software pentru crearea online a unor reţele sociale pentru comunităţi care au activităţi comune pe Web sau sunt interesaţi în exploatarea intereselor şi activităţile altora.

Fluxuri de ştiri (în format RSS sau Atom). Poate fi un canal de ştiri sau feed care furnizează utilizatorilor conţinut Web actualizat.

Servicii pentru partajarea conţinutului grafic (photo sharing). Este un serviciu pentru găzduirea imaginilor, numit de asemenea serviciu de partajare de imagini. Acesta permite utilizatorilor să încarce imagini pe un site Web.

Servicii pentru partajarea conţinutului audio/video (video sharing). Este un serviciu Web de găzduire video şi permite indivizilor să încarce videoclipuri pe un site Web. Serviciul poate stoca videoclipul pe serverul său şi îl va afişa într-un format care să permită şi altor vizitatori să îl vizioneze.

Servicii pentru partajarea prezentărilor. Ca și alte servicii de tip social sharing, utilizatorii pot adaugă conţinut (Power Point), marcaje și comentarii. “13

Sursele de informare şi aplicaţiile puse la dispoziţie pe internet nu au rolul de a înlocui profesorul ci, din contră, de a-l sprijini pe acesta în întocmirea lecţiilor. Materialele pot fi prezentate sub forma de Power Point, vor conţine imagini, animaţii educaţionale, fond muzical şi link-uri către surse de informare.

Profesorul va câştiga astfel timp pentru implicarea elevilor în procesul de căutare a informaţiilor.

3.2.1 Exemple de tehnologii online ce pot servi ca surse de informare sau pot fi integrate în procesul de predare-evaluare

Wiki-urile; sunt pagini o tehnologie web 2.0 care permit modificarea şi adăugarea în colaborare a conţinutului şi structurii  direct din browser-ul de web. Motoarele wiki pot fi atât surse deschise în care este accesul pentru a adăuga, schimba și modifica este liber, în timp ce la altele accesul este controlat și se face la diferite nivele de permisiune şi doar de către un grup. În general conţinutul paginilor web wiki este controlat din punct de vedere al continutului de cei care crează pagina. Wiki-urile nu au proprietar sau un administrator şi nu au o structura fixa. Structura wiki-urilor se modifică în funcție de cei care contribuie continuu la crearea conţinutului paginilor web şi din funcţia de utilizator. Cel mai cunoscut exemplu este wikipedia (https://www.wikipedia.org/ ), dar site-uri de tip wiki pot fi realizate pentru diferite subiecte globale sau locale cu sau fara acces restricţionat pe baza de parola

Fig.9 Exemplu de pagina WIKI (captura ecran)14

VoiceThread (https://voicethread.com/) este o aplicaţie web care permite partajarea de documente media cum ar fi imagini, video-uri, documente şi prezentări într-un centru de conversaţii asincrone. Programul VoiceThread permite oamenilor să aibă conversaţii şi să facă comentarii folosind orice combinaţii de comunicare pe bază de text, microfon, webcam, telefon sau fişiere audio .Cu VoiceThread, conversaţiile în grup sunt strânse şi împărtăşite într-un singur loc. VoiceThread poate fi chiar configurat să arătate şi să primească comentarii pe alte site-uri web sau să fie exportate la cititoare MP3 sau DVD sub formă de filme de arhivă.

About this essay:

If you use part of this page in your own work, you need to provide a citation, as follows:

Essay Sauce, The Role of Technology in Information and Communication in Education. Available from:<https://www.essaysauce.com/sample-essays/2017-1-21-1485010717/> [Accessed 15-04-26].

These Sample essays have been submitted to us by students in order to help you with your studies.

* This essay may have been previously published on EssaySauce.com and/or Essay.uk.com at an earlier date than indicated.