Home > Sample essays > Ledarskap i Projekt – Lärdomsprovet om Framgångsrik Ledarskap i Projekt

Essay: Ledarskap i Projekt – Lärdomsprovet om Framgångsrik Ledarskap i Projekt

Essay details and download:

  • Subject area(s): Sample essays
  • Reading time: 7 minutes
  • Price: Free download
  • Published: 1 April 2019*
  • Last Modified: 23 July 2024
  • File format: Text
  • Words: 2,457 (approx)
  • Number of pages: 10 (approx)

Text preview of this essay:

This page of the essay has 2,457 words.



Det här lärdomsprovet är en rapport om ledarskap i projekt med fokus på hur ett ledarskap kan bli framgångsrikt och vad som krävs av ledaren i projekt.

För att undersöka problemområde har teori är hämtad från litteratur och internet, samt det har jämförts olika teori för att nå resultaten av denna rapport.

Rapporten visade att ledarens egenskaper är kopplade till huruvida ledarskapet är framgångsrikt eller inte. En av de viktigaste drivkrafterna är att ledare har tydliga roller och att kommunikation mellan ledare och medarbetare fungerar bra.

Kapital 1

1. INLEDNING

Projekt är ett tillfälligt uppdrag som utförs av en organisation eller ett företag för att åstadkomma ett i förväg bestämt resultat.

Varför arbetar vi i projektform?

Nuförtiden lever vi i samhällen där företag och teknik utvecklas oerhört, och dessa utvecklingar tvingar oss att konfronteras med de dagligen problemen. T.ex. I ett industriellt arbete kommer resurser ofta med problemformuleringen och projektet är organiseras för att lösa problemet Det innebär att när vi har formulerat problem och projekt finns det också en beslutsväg som kan ge projektet resurser i form av personal, infrastruktur etc. Det finns en organisation för uppföljning och kontroll och det finns någon eller någon som ivrigt förväntar sig att projektet ska leverera resultat.

Projekt gör det komplexa arbetet hanterbart. Projekten är tydliga. Det är enkelt att granska processen och se hela projektet än i hela företaget eller organisationen.

Projekt hjälper oss att utvecklas genom att ta emot och granska alla förändringar och hitta nya lösningar. Genom ett projekt kan många olika färdigheter kombineras, och det blir enklare att säkerställa arbetsflödet som planerat. Nya jobb skapas ofta genom projekt.

Pga. ovanstående framgår att projekt underlättar verksamhet så projektledarens arbete är viktigt för att nå projektmålen i partnerskap med sin grupp. Så är det nödvändigt att förstå hur man kan leder projekt på bra sätt.

1.1. Problemområde

Projektledaren speglar hela projektet och ansvarar för att uppnå målen genom projektgruppen. Projektledaren har ett stort ansvar och måste vara beredd att sätta gränser och motivera projektgruppen vid svårigheter.

Detta lärdomsprov kommer att ta itu med fördelarna och nackdelarna hos projektledaren. Lärdomsprovet kommer också att behandla vilka egenskaper som en bra ledare ska ha och vilka förutsättningar som krävs för att ledarskap ska lyckas.

1.2. Syfte

Syftet med detta lärdomsprov är att studera och jämföra projektledningsteorin i ett projekt. Jag vill ta en klar titt på vad bra ledarskap är och vilka egenskaper en bra ledare ska ha.

Kapital 2

2. PROJEKTLEDARSKAP

Vad är projektledning?

Projektledning gäller framför allt om den person som ska genomföra och leda ett projekt. En projektledares huvuduppgift är att nå målen som bestämde förut med beställaren genom att leda projektgruppen. Som ledare måste projektledaren behärska grundläggande ledningsuppgifter. (Tonnquist 2006).

För att bli en framgångsrik projektledare behöver man ha ett äkta intresse för människor. man måste också kunna kommunicera så att medarbetarna känner sig sett, hörda och kan ta ansvar för sina egna handlingar. kort sagt, bör ledare vara mänsklig, mentor, expert och chef samtidigt. (Tonnquist 2006)

Nu använder många organisationer ständigt statistik från omvärlden för att förbättra kvaliteten på sina uppgifter. Enligt undersökningar om vad medarbetare tycker är viktigast att få av sina ledare uppstår följande: (Holmberg & Naessén 1995)

– Respekt

– Motivation

– Omedelbar återkoppling om arbetsbelastning

– Rensa och rensa inriktning

2.1. Projektledarens roll

Att tala om projektledare rollen behöver vi mycket att diskutera i alla aspekter så jag summerar den kortfattat.

En projektledare är:

– Ansvarig för att projektmålen uppnås.

– En person som inte kan gömma sig. Det innebär att projektledare bär stora risker.

– Tvingad att arbeta tvärs över organisatoriska gränser, även begränsad när det gäller direkta befogenheter.

– Ofta jobbar projektledare inom områden som är nya för företaget – ny teknik, nya marknader eller nya metoder för att lösa problem. (Langhed 1999), (Jansson 2004)

2.2. ledares Karaktärsdrag

Hur beter sig en den ideal projektledaren? Det är verkligen en väldig stor fråga. Det finns ingen ledare modell som vi kan säga är typisk för en framgångsrik ledare. Men vi kan identifiera några egenskaper hos en framgångsrik ledare.

– Självförtroende

– Självkännedom/självkontroll

– Analysförmåga

– Kreativ, idérik

– God kommunikatör – samt lyssna

https://www.ef.se/blog/language/nytt-jobb-forsta-veckan/

"Om människor inte är medvetna om dina förväntningar och misslyckas, då är det egentligen ditt fel för att du inte har kommunicerat dem" enligt Kim Kurlanchik Russen.

– Förmåga att engagera, inspirera och motivera sina personaler

– Samarbetsförmåga

– Öppen och lyhörd

– Positivitet

– Ansvarig

https://www.piraja.se/karriar/hur-blir-man-en-bra-ledare-11-egenskaper-som-gor-dig-till-en-battre-ledare/

kortfattad, efter dessa olika typer av egenskaper till ledarstilar, kan jag säga att en del av egenskaper har en med sig nästan ända från födseln (vi kan säga en instinktiv ledare), medan vissa egenskaper måste läras.  

Kapital 3

3. Undersökning

Detta kapitel sammanfattar frågorna och presenterar dem separat och följs av svar från intervjuer. Frågorna är uppdelade i tre ledarskapsproblem.

3.1. Hur är ett bra ledarskap enligt dig?

Adam hos Arbetsförmedlingen betrakta att ett bra ledarskap är när ledaren lyssnar och bemöta väl. Ledaren måste också förstå hur man inspirera och motivera projektgruppen och ger konsekvent återkoppling, vilket medför till god kommunikationsförmåga.

Majed hos Alwafaa HB Tycker att projektledaren är en bläckfisk och måste kunna få många saker samtidigt. Ledaren måste vara kreativ och kunna samordna insatserna.

Sara hos Slottet restaurang anser att projektledaren måste kunna kombinera allt. Det är jätteviktigt att ledaren ser sin grupp väl. Därför är det viktigt att ge feedback och kritik till sina medarbetare, vilket motiverar dem för att uppnå de angivna målen.

3.2. Kan alla bli en bra ledare?

Adam tror att alla inte kan bli en bra ledare eftersom det kräver vissa egenskaper som inte ägs av alla individer.

Å andra sidan anser Majed att de flesta människor kan bli bra ledare, men alla kanske inte vill leda.

Sara tror att de flesta kan vara en bra ledare, men andra vill inte ha ledarskap och känner sig bekväma att arbeta självständigt.

3.3. Kan du ge några karaktärsdrag som en bra ledare bör ha?

Adam tycker att ledaren måste vara blygsam och kan kommunicera bra både i tal och skrift. Ledaren måste vara öppen för andras åsikter och öppen för utveckling. samtidigt vågar ledaren säga nej, och ge kritik till sin grupp.

Majed tror att ledaren måste vara lyhörd, lugn, positiv och har en drivkraft som driver projekten att nå de uppställda målen.

Sara tror att mänskligt intresse är det viktigaste och förmågan att lyssna på andra. Hon anser också att ledare måste ha en viss ekonomisk mentalitet för att sätta gränser för resurser och resultat.

Kapital 4

4. Analys

I analysfasen beaktas till likheterna och skillnaderna i svaren på de olika frågorna. Analysen kommer att slutföras genom att jämföra alla åsikter om vilket bra ledarskap som är.

4.1. Ett bra ledarskap

Adam betonar att en ledare måste kunna analysera en persons beteende, så att dessa kommentarer och kritik är en av de viktigaste delarna av gott ledarskap. Ledaren ska inte vara rädd för att utveckla och ha bra kommunikationsförmåga.

Majed tycker att en bra ledare måste kunna få mycket järn i elden samtidigt och kreativitet och skicklighet i samordningsinsatser. Han nämner även som Adam, att kommunikationsfärdigheter i skrift och tal är viktiga i bra ledarskap.

Sara anser att ledaren måste samla allting. Som Adam tror bland annat är det viktigt att se sina medarbetare och helheten.

En av de saker som har betonats som viktigt i svarandens goda ledning är att ledaren måste motiverar ständigt och kritisera sin personal, och ledaren måste därför ha goda kommunikationsförmåga genom tal och skrift.

4.2. Alla som bra ledare

Adam svarade direkt på den här frågan, nej. Han anser att det kräver vissa individuella egenskaper som inte ägs av alla. Framförallt hos ledarskap är intresset för människan viktigt och att man är en bra lyssnare.

Å andra sidan anser Majed att de flesta människor kan vara bra ledare, men inte alla kanske vill leda. Adam samtycker med Majed att det krävs mycket erfarenhet och träning för att bli en bra ledare.

Sara svarar precis med liknande Majeds svar att de flesta kan vara en bra ledare, men inte alla kanske vill leda och de lyckas bättre genom självständigt arbete. Sara talar om villigheten att lära sig, som Adam, nämner hon människans intresse så viktigt och förmågan att lyssna på andra.

Alla ledare talar om lusten att lära sig genom den erfarenheten som gör ledaren till en bra ledare. Å andra sidan tror två av tre att de flesta kan vara en bra ledare, medan en inte har ett tydligt svar. Två av var de tredje nämner att en bra ledare måste kunna lyssna på andra och ha ett intresse för människan.

4.3. Karaktärsdrag hos bra ledare

Nämner Adam kommunikationsförmåga som en viktig egenskap hos en bra ledare? Han tycker att någon ledare borde vara intresserad av andra, öppna för åsikter och öppna för utveckling. Ledare måste då våga säga nej, och ge feedback och kritik till sin personal.

Majed nämner att ledaren måste vara lyhörd, lugn, positiv, blygsam och ha en drivkraft som driver projekt för att uppnå resultat.

Sara påpekar att uppmärksamhet på människan är den viktigaste och kan lyssna på andra. Hon anser också att ledaren måste ha en viss ekonomisk mentalitet och att ledaren måste kunna ställa gränser. Hon säger att ledaren måste leva inte bara för tillfället utan måste kunna se fram emot och förutse resultaten.

I denna fråga kom det en rad olika och olika svar. Nämner alla om att bryr sig om andra och att kunna lyssna på andra är viktigt. Adam och Sara påpekar då att ledaren ska kunna ställa gränser i olika sammanhang och våga ge feedback och kritik. Majed och Adam påpekar att ledare måste vara öppna för utveckling, vilket är något relaterat till Saras svar att ledare måste kunna se fram emot att inte bara leva i nuet.

Kapital 5

5. RESULTAT

Detta kapitel sammanfattar en kortfattad slutsats av analysen.

5.1. Ett bra ledarskap

Ett bra ledarskap bygger på god kommunikation med sin grupp. Ledaren måste också kunna kommunicera bra både skriftligt och i tal.

Ett bra ledarskap är att säkerställa arbete och uppdrag i allmänhet. Ledaren måste ständigt ge feedback och kritik till sin personal.

5.2. Alla som bra ledare

Att vända sig till en bra ledare lusten att lära och utveckla. Ledarskapets inställning kanske inte passar alla, eftersom vissa människor arbetar bättre genom självständigt arbete och inte ens vill ha ledarens ansvar

5.3. Egenskaper hos bra ledare

Kommunikations- och lyssningsförmåga är de viktigaste egenskaperna hos en bra ledare i denna undersökning. Att leda sig bra är att ge feedback och kritik till personalen.

Ledaren får inte vara rädd för utveckling och måste kunna se fram emot snarare än bara titta på situationen som den är nu. Det är också viktigt att ledaren sätter gränser och slutar när det måste det. Och ersätta det med en reservplan.

6. SLUTSATS

Syftet med detta lärdomsprov var att undersöka vad som krävdes av ledaren att bli en framgångsrik ledare. I undersökningen intervjuade jag tre personer i olika positioner som på ett eller annat sätt arbetar med projekt. I slutsatserna presenterades jag, de viktigaste aspekter som bör belysas och anses vara viktiga.

6.1. Vilka förutsättningar krävs för ledarskap

Ledare har ett stort ansvar. Denna mångfasetterade person får inte vara rädd för utmaningar. En bra ledare måste kunna förutsäga framtiden och resultaten. Detta är för att få de bästa resultaten eller stoppas innan felet inträffar.

Ledaren måste vara uthållig i sitt uppdrag så att man kan uttrycka dig bra i tal och skrift. Bra ledarskap är att chefen blickar ut över jobbet och bryr sig om sin personal. Det är därför bra att ledaren ständigt presenterar sina kommentarer till sin personal, men också i kontanter.

Således, fick jag lite erfarenhet av projekt och ledarskap när jag påbörjade jobba och ville fördjupa mig i projektledning.

Arbetet var en lärorik upplevelse. Vad är mest intressant att jag har intervjuat personer med erfarenhet inom detta område som har upplevt positiva och negativa saker och kunde uppleva riktiga erfarenheter.

KÄLLFÖRTECKNING

Tonnquist Bo. 2006. Projektledning.  

Antvik Sven, Sjöholm Håkan. 2006. Projekt: ledning och metoder. 1 upplagan. Tryckeri Elanders.

BASELINE MANAGEMENT. Projekt som arbetsform

Bengtsson Gunnar. 2011. Grind 1-3.

Goldsmith Marshall, 2010.

Holmberg Ulla, Naessén Lars-Olof. 1995. Projektarbetets Grunder.

Jansson Tomas, Ljung Lennart och Studentlitteratur. 2004. Projektledningsmetodik. 4 upplagan. Lund.

Langhed Kjell och Svenska Förlaget liv & ledarskap ab. 1999. Projektledaren. 4 upplagan. Smedjebacken. Fälth & Hässler.

Macheridis Nikos. 2001. Projektaspekter: Kunskapsområden för ledning och styrning av projekt. 3 upplagan.

Murray Carlsson Caroline. Projektledning – svår uppgift för tusenkonstnär

Patel Runa, Bo Davidson, Studentlitteratur. 1991, 2003.

SVEROLI AB, 2005. Projektledarskap och projektgruppsklimat

www.sveroli.se/filer/PLS611.pdf

https://www.piraja.se/karriar/hur-blir-man-en-bra-ledare-11-egenskaper-som-gor-dig-till-en-battre-ledare/

https://www.ef.se/blog/language/nytt-jobb-forsta-veckan/

http://www.google.fi/#q=projektledning+sv%C3%A5r+lustra&hl=sv&prmd=ivns&ei=o1gZTu2-Lo-PswaV0K3VDw&start=0&sa=N&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.&fp=7a47f6165398529a&biw=1680&bih=897

About this essay:

If you use part of this page in your own work, you need to provide a citation, as follows:

Essay Sauce, Ledarskap i Projekt – Lärdomsprovet om Framgångsrik Ledarskap i Projekt. Available from:<https://www.essaysauce.com/sample-essays/2018-5-7-1525718028/> [Accessed 28-05-26].

These Sample essays have been submitted to us by students in order to help you with your studies.

* This essay may have been previously published on EssaySauce.com and/or Essay.uk.com at an earlier date than indicated.